- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůRady a NávodyTesařík? Přečtěte si, jak se ho zbavit, než vám prožere krov

Tesařík? Přečtěte si, jak se ho zbavit, než vám prožere krov

- Komerční sdělení -PR článek

Čeleď tesaříkovitých brouků čítá více než 20 tisíc druhů a mnozí působí velmi impozantním dojmem. Například Titanus giganteus neboli titán obrovský – největší z tesaříků obývá deštné pralesy Jižní Ameriky a se svými cca 16-17 cm (bez započetí tykadel) je zřejmě největším broukem na světě. Unikátní exempláře tesaříků bychom však našli také v našich klimatických podmínkách a řada z nich patří mezi chráněné druhy. Některé naopak nevítám s otevřenou náručí a snažíme se je co nejrychleji zlikvidovat. Řeč je především o tesaříku krovovém, nechvalně známém dřevokazném hmyzu, jenž si libuje v krovech nových i starších domů.

Proč tesaříky doma nechcete?

Jakmile se tesaříci pustí do krovu domu, vzniká problém obřích rozměrů – podobně jako je tomu při napadení dřeva obávanou houbou dřevomorkou. Do dřevěné konstrukce se larvy brouka obvykle dostávají během stavby – v materiálu se již nacházejí vajíčka (tesaříci preferují suché a měkké dřevo), ze kterých se vylíhnou larvy. Ty následně budují spletitou síť chodeb a citelně narušují strukturu krovu.

Než se za vajíčka stane tesařík, který krov opustí přes výletový otvor, uplynou 2-3 roky. Nejaktivnější fází pak dospělí brouci prochází v létě, kdy opět kladou vajíčka. Jakmile se potvrdí jejich přítomnost, je nutné okamžitě jednat. Kromě krovů napadá také podlahy, ploty či sloupy – obecně si rád pochutnává na jakémkoliv měkkém, jehličnatém dřevě.

Jak poznáte, že se tesařík usadil ve vašem krovu?

Že se u vás doma usadil tesařík krovový, poznáte podle výletových otvorů. V této fázi již bývá konstrukce značně narušená. Zaznamenat řádění dřevokazného hmyzu dříve není snadné, protože se stahuje do horní strany trámů. Proto – pokud zaslechnete podezřelé chroupání a vrzání, které by mohlo znamenat napadení dřeva tesaříkem – neváhejte s kontrolou pohmatem. Nachází-li se na povrchu dřeva menší výdutě, jež lze promáčknout prstem, můžete si být jistí, že se u vás ubytoval nezvaný host.
K samotné likvidaci tesaříka je vhodné pozvat profesionály, kteří provedou injektáž nebo využijí mikrovlnné záření nebo plyn. V případě historických objektů se využívá horký vzduch. Po vyhubení brouků by měla následovat ochrana dřeva v podobě impregnace.

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní