- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůZprávyOhřev vody a expanzní nádoba – 3 věci, které byste měli vědět!

Ohřev vody a expanzní nádoba – 3 věci, které byste měli vědět!

- Komerční sdělení -PR článek

Voda topení a s nimi související expanzní nádoby. Co byste o nich měli vědět, jaké existují druhy a s čím je vůbec možné je propojit? Ať už se chystáte na rozsáhlejší rekonstrukci nebo stavíte nový dům, mějte alespoň základní přehled o tomto praktickém zařízení!


Expanzní nádoba a její funkce

Expanzní nádoba je vlastně nádrž o určitém objemu, kterou můžete vidět na vratném potrubí. Druhým místem, kde se můžete s expanzní nádobou setkat je přívod mezi kotlem a čerpadlem. Během vytápění vzniká tlak, který je většinově využit. Vytápění však vytváří o něco více tlaku, než běžně otopná soustava spotřebuje a pokud by nadále rostl, mohl by soustavu poničit.
A právě pro tyto účely slouží expanzní nádoby – zachytí nadbytečný tlak. Samozřejmě jsou k tomuto účelu speciálně konstruovány. Zpravidla je použita špičková ocel s antikorozní povrchovou úpravou. Tím pádem zadrží běžný tlak, který má nádoba pojmout, a to je zhruba 1,5 baru.


Druhy

  • Automatické expanzní nádoby
  • Expanzní nádoby s vakem
  • Expanzní nádoby s vakem a kompresorovým napojením
  • Expanzní nádoby s membránou

Tlak

Stejně jako u všeho, i tady existují dva extrémy – příliš vysoký tlak a příliš nízký tlak. S vysokým tlakem si expanzní nádoba poradí sama, protože má zabudovaný pojistný ventil. V opačném případě, tedy pokud je tlak příliš nízký, tak se zbytečně opotřebovává čerpadlo. V tu chvíli je potřeba sejmout krytku, změřit barometrem tlak a pokud je nižší než 1,5 baru, doplňte jej pomocí kompresoru nebo pumpičky.
Tip: vše kolem vytápění, vody a plynu seženete na e-shopu Topenilevne.cz. Ať už sháníte v dnešní době hůře dostupná kamna s výměníkem, čerpadla nebo třeba radiátory, obraťte se na odborníky ve svém oboru.

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní