- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůZahradaPěstujeme kopr

Pěstujeme kopr

- Komerční sdělení -PR článek

Kopr je zdravá a velmi chutná bylinka, kterou v kuchyni používáme poměrně často. Nelze srovnávat sušený a čerstvý kopr, samozřejmě, že ten čerstvý je pronikavější, ale aby kopr vydržel po celý rok, je potřeba ho nějak uchovat. Jestliže máte rádi pokrmy s koprem, pak si ho vypěstujte doma. 

Najdeme vhodné místo  

Jestliže chcete pěstovat kopr doma, pak byste měli mít vhodnou půdu, ideálně takovou, která není příliš těžká a místo, na které svítí sluníčko, neboť kopr potřebuje dostatek denního světla. Výhodou je, že kopr můžete pěstovat, aniž byste měli velkou zahradu, protože si ho můžete dát do květináče na okenní parapet, balkón nebo terasu.  

Můžeme sázet 

V případě, že jste našli vhodné místo pro kopr, pak můžete začít sázet. Sadit kopr můžete hned po mrazech, tedy ideálně po zmrzlých mužích, ale klidně můžete už v dubnu. Každopádně musíte stihnout kopr nasadit nejpozději do srpna, abyste stihli sklízet ještě před tím, než začnou první mrazy. Kopr se seje ze semínek, které můžete sázet rovnou na záhonek nebo do květináče. V případě, že sejete kopr na zahrádku, pak by řádky měly být od sebe asi dvacet centimetrů a v případě, že máte na zahrádce také fenykl, měl by být kopr od něj dostatečně daleko, protože se může jednoduše stát, že se vzájemně zkřížit. Semena kopru se dají běžně koupit, ale pokud jste vy nebo někdo z vašeho okolí kopr pěstoval, pak jste mohli získat semena z květenství kopru. 

Jak se o kopr mám starat? 

Jestliže chcete pěstovat kopr doma, pak se nemusíte obávat, neboť kopr je poměrně nenáročný, pokud ho umístíte na slunné místo a budete ho pravidelně zalévat, pak se mu bude dobře dařit. Kromě pravidelné zálivky, vás bude čekat už jen sklizeň. Záleží jen na vás, kdy budete kopr sklízet. Většina lidí sklízí kopr ještě mladý, protože právě mladá nať se používá do omáček, polévek a podobných pokrmů, ovšem stejně tak můžete sklízet i semena, která mají také své využití, jednak díky nim budete moci pěstovat kopr i následující rok, ale také je můžete využít i jinak.  

Čerstvá mladá nať  

Pokud budete sklízet mladou nať kopru, pak ho pravděpodobně budete používat v kuchyni, kromě toho, že z ní budete moci vytvořit výbornou koprovou polévku anebo omáčku, můžete ji použít i do jiných pokrmů. Kopr se perfektně hodí k rybám anebo z něj můžete udělat různé dresinky k letnímu grilování.  Jestliže máte hodně mladé natě a chtěli byste ji uchovat, pak je ideální ji usušit. Pravda je, že sušená nať nebude natolik pronikavá jako čerstvý kopr, ovšem budete ji mít k dispozici po celý rok. Odrostlou nať pak můžete použít například do nálevu na kyselé okurky. 

Semínka kopru 

Jak už bylo výše zmíněno, tak i semínka kopru se dají různě využít. Pokud jste se rozhodli pěstovat kopr doma a nechali jste ho růst do květenství anebo když na něj zapomenete, tak nezoufejte, protože semínka jsou vhodné jako koření, mohou například nahradit kmín v bramborách. Pokud si doma pečete vlastní chleba, tak můžete do chleba přidat právě semínka kopru. Vzhledem k tomu, že jsou semínka kopru výborná na trávení, můžete si z nich uvařit čaj a použít ho v případě, že máte problémy s trávicím traktem. Některé babské rady říkají, že si můžete udělat odvar ze semen z kopru a použít ho do koupele, protože může mít pozitivní účinky na vlasy a nehty, které budou po pravidelných koprových koupelích mnohem silnější. Někteří lidé mají problém s tím, že jejich dech má nelibou vůni, v takovém případě je dobré žvýkat semena kopru, která dech krásně provoní. 

Máme mnoho odrůd 

Pokud chcete pěstovat kopr doma, pak si můžete vybírat hned z několika odrůd. Nejběžnější odrůdou je Hanák, která je velmi výnosná a má vysoký poměr listů, takže pokud máte rádi čerstvou mladou nať, pak je tato odrůda pro vás vhodná. Na mladou nať se hodí také Morava, neboť tato odrůda nevybíhá tak rychle do květu. Jestliže chcete kopr pěstovat v květináči, pak je nejlepší volbou Compact, která je určená právě na pěstování v různých nádobách, neboť je nižší.  

Kopr je zdravá a velmi chutná bylina, která má velké využití a vy si ji můžete vypěstovat sami doma. 

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní