Pokud se dlouhodobě necítíte dobře nebo nemůžete dosáhnout úspěchu, ať už v profesionálním, nebo soukromém životě, může to být způsobeno prostředím, v němž trávíte převážnou část svého času, tedy doma. Domov by měl působit příjemným či uklidňujícím a veselým dojmem, v němž by měla vládnout harmonie, již je možné podpořit vybavením a uspořádáním, jež podporuje aktivní i pasivní činnosti a relaxaci tím správným způsobem. V tomto směru vám může pomoci čínské učení Feng šuej. Toto učení lze aplikovat na všechny aspekty lidského života – i přestože vám možná není alternativní myšlení východních náboženství blízké, zásady Feng šuej lze snadno převést na klasické architektonické strategie a jeho hlavním cílem je v podstatě dosáhnout čistého, upraveného a esteticky bohatého prostředí, které má vždy uklidňující efekt.
Jak by měl být prostor podle Feng šuej uspořádán
Ať už se jedná o pracoviště, byt či dům, Feng šuej pracuje vždy s prostorem rozčleněným do jednotlivých segmentů tvořících lidský život, jeho aktuální stav a cíle. Primární uspořádání bytu by mělo být založeno na plynulém proudění energie, která by neměla být ničím blokována – ideální je si projít byt od vchodových dveří (na něž by podle tohoto učení měly být kladeny speciální nároky, co se úpravy a čistoty týká, jelikož jimi energie do bytu přichází) a ověřit si, že středy jednotlivých místností jsou snadno dostupné a cesta k nim není žádným způsobem blokována. Rozhodně nedávejte do přirozeného průchodu žádný nábytek nebo jiné překážky.
Členění prostoru a místností
Uspořádání jednotlivých místností by pak mělo být řešeno tak, aby střed zůstával nezatížen, jelikož charakterizuje osobu a její současnost. Centrální část obydlí i každé z místností by měla být volná nebo alespoň energeticky málo intenzivní, čímž se odlehčí starostem, které aktuálně máte. Kolem centra je pak soustředěno 8 zón zahrnujících budoucnost, přátelské vztahy, osobní vztahy (partnerské), děti, blízká rodina, zdraví a úspěch. V každé z těchto zón byste měly mít jak na mapě bytu, tak na mapě jednotlivých místností vždy takovou energii, kterou chcete této oblasti dát, a samozřejmě čistotu a pořádek.
Posílení energetického elementu
Jak celé bydlení, tak jednotlivé místnosti lze rozdělit na devět zón, v jejichž centru stojí konkrétní člověk. Podle těchto zón byste pak měly umísťovat elementy s různou energií, které tvoří:
- voda
- země
- dřevo
- oheň
- kov
Každý z uvedených elementů má vlastní energetický potenciál a podporuje vybranou rovinu lidského bytí specifickým způsobem. Voda je spojená s hlubokými a klidnými emocemi, země upevňuje stabilitu, dřevo je spojeno s životní energií a kreativitou, oheň s láskou a vitalitou, a kov pak se soustředěním. Reprezentanty těchto elementů jsou pak předměty, které nějakým způsobem s danou energií souvisí, tzn. barvy, materiál či obrazy. Například vodu můžete podpořit zrcadlem, modrou barvou nebo obrázky moře či mušlemi, zemský element přírodní keramikou, dřevo životní sílou květin apod. Rozhodně se však vyvarujte pořizování vybavení, které je v rozporu s harmonií. Pokud se vám v bytě nachází předměty s řadou ostrých hran nebo přechováváte sušené květiny, či pěstujete kaktusy s ostrými bodlinami, měli byste se jich raději zbavit.