Rádi byste žili opravdu „eko“ a je vám líto každé plastové lahve s chemikáliemi, kterou si v obchodě vkládáte do nákupního vozíku? Hledáte možnost, způsob, jakým se této nutnosti alespoň částečně zbavit? Řešení je jednoduché, znaly ho už naše prababičky.
Ocet
Ale ocet se přece používá jen na dochucování jídel, nebo ne? Kdepak. Ač se to může zdát nesmyslné, ocet se hodí na mnoho dalších činností v domácnosti. Pojďme se společně podívat na některé z nich.
1. Mytí podlahy
Koncentrovaný ocet přímo z lahve některým z nás dost nepříjemně smrdí. Když ho ale naředíte s vodou, dosáhnete jemné svěží vůně. Na vytírání podlahy se ocet hodí především protože nezanechává šmouhy a díky své schopnosti odstraňovat i odolné skvrny.
2. Leštění skel
Ano, i okna se dají umýt octovou vodou. Opět platí, že ocet nezanechává šmouhy a smyje i odolné skvrny. Dokáže odstranit i mastnotu, takže se nemusíte bát, že by si neporadil s okny upatlanými od dětských ručiček.
Je vhodný i na skla v koupelnách, protože dokáže rozpustit i vodní kámen.
3. Koupelny
Tím se dostáváme k možnosti umýt koupelnu octem. Zde je lepší ocet ředit o něco méně a nejlépe si roztok nalít do rozprašovače pro pohodlnější aplikaci. Poradí si s vodním kamenem na bateriích, vanách, umyvadlech, se zástěnami sprchových koutů a je možné ho využít i na desinfekci toalety. Stačí z ní vytlačit nebo vysát hadrem vodu, nalít ocet a nechat působit.
4. Kuchyně
Jak již bylo zmíněno, ocet lze použít i na desinfekci, čímž se stává vhodným přípravkem i na čištění kuchyně. Navíc je zdraví nezávadný, nemusíte se tedy bát otravy ani celou kuchyň po čištění otírat ještě jednou čistou vodou.
Ocet nelze použít na všechno, ale může nahradit spousty a spousty chemikálií a zbytečných lahví ve vaší domácnosti. Je to 5-8% kyselina a také desinfekce. Navíc je levný a přírodní. Vyzkoušejte ho a uklízejte bezpečněji, levněji a ekologičtěji.