- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůRady a NávodyCo vám hrozí, když nedodržíte léčebný režim?

Co vám hrozí, když nedodržíte léčebný režim?

- Komerční sdělení -PR článek

Pokud se jako zaměstnanec ocitnete v dočasné pracovní neschopnosti, měli byste se nacházet v místě svého bydliště, případně na jiném místě, na kterém nahlásíte, že se budete vyskytovat. I kdybyste zapomněli místo svého pobytu označit tak, abyste svému zaměstnavateli umožnili kontrolu, výpověď vám nehrozí. Ale v případě, že vás kontrola na daném místě nedostihne, může se stát, že přijdete o výplatu nebo její část.

Režim dočasně práce neschopného zaměstnance

Při pracovní neschopnosti byste se měli zdržovat na místě, které jste sdělili lékaři, nebo v místě do něhož jste si dočasně změnili svůj pobyt v době pracovní neschopnosti. Toto místo náhradního pobytu v době pracovní neschopnosti byste správně měli vybrat s předchozím souhlasem lékaře. V rámci doby do uzdravení můžete toto místo pobytu opouštět pouze v době vycházek. Pokud tyto povinnosti porušíte zvlášť hrubým způsobem a bude se jednat o zavinění z vaší strany, může to být důvodem k výpovědi z pracovního poměru. V případě, že porušíte povinnosti mírně, hrozí vám snížení nebo neposkytnutí náhrady mzdy nebo platu v průběhu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Jestliže léčebný režim pracovní neschopnosti porušíte jinak než nedodržením povinnosti zdržovat se v době nahlášeného místa pobytu a dodržovat dobu a rozsah vycházek, nehrozí vám žádný postih.

Kdo pracovní neschopnost kontroluje?

Období pracovní neschopnosti prvních 14 dnů kontroluje zaměstnavatel, později to má na starost Česká správa sociálního zabezpečení. Dle zákona má zaměstnanec v pracovní neschopnosti povinnost při kontrole spolupracovat, tedy označit místo svého pobytu takovým způsobem, aby bylo možné kontrolu provést. Tím nejjednodušším způsobem, jak toto zajistit, je zkontrolovat si, že je na zvonku domu či bytu uvedeno vaše jméno, nebo alespoň příjmení rodiny a že vám zvonek funguje. Při samotné kontrole je pak zaměstnanec povinen prokázat svou totožnost a doložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní