- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůZahradaChceme sušit seno

Chceme sušit seno

- Komerční sdělení -PR článek

Naše babičky a dědečkové běžně sušili seno, jako podlož i potravu pro zvířata, která chovala. Ovšem pak se z toho trochu upustilo, neboť lidé už tolik nechovali doma užitková zvířata a raději si šli maso koupit. Ovšem poslední dobou jsou s masem spojené problémy a to je jeden z důvodu proč lidé začali znovu doma chovat zvířata, aby měli domácí maso a s tím je i spojené sušení sena. 

Každé zvíře potřebuje seno 

Ať už se rozhodnete chovat jakékoliv užitkové zvíře, je dobré mít seno. Pro mnohé to slouží jako potrava a pokud seno nevyužijete jako potravu, pak určitě jako podlož pod zvířata. Samozřejmě, že seno se dá koupit, ovšem cena sena je poměrně vysoká a zdá se, že se bude ještě zvyšovat. Záleží na tom, kolik a jakou zvěř máte, například pokud máte stádo krav, rozhodně je lepší mít vlastní seno, protože kráva na zimu spotřebuje poměrně dost sena, takže byste na tom mohli ušetřit. I když si pořídíte třeba čtyři prasátka, je mnohem lepší nechat sušit seno na zahradě, protože je škoda, abyste kupovali drahé seno v balíku, když ho použijete jen, jako podlož. Naopak pokud máte například pár oveček a nemáte dostatek prostoru na vlastní seno, možná se vám vyplatí balíky sena koupit.  

Jdeme sekat  

Jestliže jste se rozhodli, že chcete sušit seno, tak musíte nejprve posekat trávu. Někteří už mají i nasečeno, ale záleží na tom, jak vysokou trávu máte. Pokud je dostatečně vysoká, můžete se pustit do sekání. Problém je, že takto vysokou trávu neposekáte běžnou sekačkou. Musíte doma mít buďto kosu a hezky postaru trávu posekat kosu anebo mít traktor a za něj bubnovou sekačku. Záleží na tom, jak velký pozemek chcete sušit, pokud je to jen nějaká menší nebo běžná zahrada, pak to zvládnete i kosou, ale pokud se jedná o velký kus, pak by to bylo příliš náročné, proto je lepší pořídit si pomocníka jako je bubnová sekačka za traktor, to ovšem musíte mít traktor. Ale existuje i střední cesta, neboť jsou i takové sekačky, které jdou přizpůsobit na vysokou trávu. 

Konečně sušíme 

Samotné sušení není nic složitého, ale vyžaduje spoustu času a péče, protože nestačí jen nechat trávu na sluníčku a čekat až bude suchá jak pepř. Kromě toho, že musíte seno obracet, aby proschlo lépe a rychleji. Běžně se to dělá hráběmi, většinou na pole jde každý, kdo může, aby práce nebyla náročná a zároveň, aby to šlo rychleji. Avšak jestli máte velký pozemek, můžete si to usnadnit pomocníkem, jako je obracečka za traktor, ale v tomto případě musíte mít doma traktor, což nemá každý. Ovšem pokud se rozhodnete chovat zvířata a něco pěstovat, je dobré do něj investovat, neboť vám usnadní práci a spoustu námahy udělá za vás.  

Hlídáme počasí 

Velmi důležitou věc, na kterou byste měli myslet, pokud chcete sušit seno je počasí, neboť když vám do sena zaprší, můžete ho klidně vyhodit, nikdy nebude tak dobré, jako když ho uhlídáte. Když víte, že bude pršet, musíte seno schovat, stejně tak se musí seno uschovat večer před rosou a na sluníčko zase roztáhnout až rosa opadne. Někteří lidé shrabou seno jen na kopky, které přikryjí plachtou, ale mnozí mají sušáky na seno, kde seno dýchá a prosychá, což je lepší a také se zakryjí plachtou. Záleží na vašich možnostech, ale podstatné je, aby seno bylo schované před mokrem. 

Kam s ním? 

Když se rozhodnete, že chcete sušit seno, musíte mít i nějaký prostor vyhrazený k uskladnění sena. Pokud je dostatečně proschlé, není potřeba, aby byly venku na pozemku, naopak je lepší, když se seno odklidí, ať může tráva znovu růst, abyste třeba stihli ještě jedno seno. Mnozí mají podkroví přímo ve chlévě a do něj seno umisťují, protože je to velmi praktické, ale pokud máte malý chlév, musíte vymyslet něco jiného, například dát seno do stodoly nebo pod hangár a podobně, rozhodně není dobře mít ho celý rok pod plachtou venku, tím jenom trpí a snižuje se jeho kvalita.  

Sušení sena není nic těžkého, jen potřebuje jistou péči a spotřebuje vám spoustu času, na druhou stranu můžete tím ušetřit a zároveň nabýt nové zkušenosti.  

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní