Cenu vody, jež do domácnosti proudí přiváděcím potrubím z vodovodního řádu, bohužel neovlivníme. Přesto můžeme snadno snížit její spotřebu a ušetřit tak nezanedbatelnou částku, a navíc ulevit přírodě, která v posledních letech trpí vážnými nedostatky vláhy.
Na majitele novostaveb pamatuje zákon
Pokud se v nejbližší době chystáte stavět, budete muset zachytávat dešťovou vodu tak jako tak. Od roku 2021 je v platnosti novela zákona, na základě které jsou majitelé novostaveb povinni dešťovku akumulovat v retenční nádrži, případně zajistit, aby vhodným způsobem vsakovala do půdy.
Co s dešťovou vodou na zahradě?
V minulosti se k zachytávání dešťové vody využívaly sudy a barely umístěné pod okapem, v posledních letech je nahradily sofistikovanější retenční nádrže, které akumulovanou dešťovku lépe chrání před sluncem a nečistotami. Možnosti jejího využití na zahradě jsou v každém případě pestré – většina zachycené vody obvykle připadá na zálivku, která je pro rostliny přínosnější než voda z řadu. Vysvětlení je nasnadě: má optimální teplotu, obsahuje dusík a nejsou v ní soli a chlor.
S dešťovou vodou můžete počítat i při mytí auta. Ušetříte díky ní zhruba 200 litrů.
Důkladně filtrovaná dešťovka dokonce poslouží i k naplnění bazénu. Proces údržby je přitom stejný jako v případě vody z kohoutku.

Jak díky dešťové vodě ušetřit v domácnosti?
Pokud k retenční nádrži připojíte čerpadlo nebo domácí vodárnu, budete moct dešťovku přivádět zpět do domu (ovšem pozor – musí mít vlastní rozvody). Poslouží vám ke splachování toalety, přičemž ušetří 30-40 % z celkové denní spotřeby vody.
Vlastnosti dešťovky, resp. absenci minerálů zodpovědných za tvorbu vodního kamene, oceníte také při praní a čištění. No, a když ji odpovídajícím způsobem upravíte, můžete se v ní i koupat či sprchovat.